Ish dunyosida keskin o’zgarish yuz berdi, endilikda ish topish osonroq bo’ldi. Agar o’zingiz uchun qulay vaqtda ishlashni va daromadingizni boshqarishni orzu qilsangiz, unda o’zingizni frilanser sifatida sinab korish kerak.
Keling, frilanser kim ekanligini aniqlab olamiz?
Frilanser, loyihalarni mustaqil ravishda izlab, mijozlar bilan muzokara olib boradigan va amalga oshirilgan ishi uchun haq oladigan shaxsdir. Frilansni o’z biznesingizga birinchi qadam sifatida korishingiz mumkin.
Biroq, ofis ishi kabi frilans ham tartibli bolishni talab qiladi. Siz doimiy ravishda idorada emasligingizni ozingizga eslatib turishingiz va qabul qilingan buyurtmalarni muddatidan kechiktirmay topshirishingiz kerak.
1. Profil yarating.
Avvalo, xaridorlarni jalb qilish uchun siz o’z malakangiz va tajribangiz haqida aytib berishingiz mumkin bo’lgan profilni yaratishingiz kerak. Taqdim etilgan sertifikatlarni va murabbiylarning yoki ish beruvchilarning tavsiyanomalarini profilingizga ilova qilib qoying.
2. «O’zim haqimda» bo’limida siz nima sababdan bu ish uchun to’g’ri kelishingizni yozing.
Ozingiz bajargan loyihalar, jamoada ishlab yoki maxsus kurslarda oqib olgan bilim va konikmalaringiz haqida batafsil ma’lumot bering. O’z qobiliyatingizni to’g’ri taridlang, va shunda sizning oldingizda yangi imkoniyatlar ochiladi.
3. Birinchi loyihangizni qabul qilishga tayyor bo’ling.
Kichikroq bir loyihani amalga oshirishga harakat qiling va ishni belgilangan vaqt oralig’ida bajaring. Shunday qilib, ish beruvchingizdan yaxshi xulosalar olishingiz mumkin, bu esa kelajakdagi faoliyatingizga yaxshi ta’sir o’tkazadi. Boshida oʻzinga juda koʻp loyihalar olmang. Mayda, ammo ishonchli qadamlar bilan olgʻa boring!
4. Oldingizga maqsad qoʻying.
Avvalo, nimaga erishmoqchi ekaningizni aniqlang, so’ngra aniq harakat rejasini tuzing. Vazifalarni bajarish uchun javobgarlikni oʻz boʻyningizga olishdan qo’rqmang va har kuni maqsadlaringiz sari harakat qiling.
5.O’z sohangizda professional bo’ling.
Bir yoki ikkita dasturlash tilini mukammal bilsangiz ham, bir joyda toʻxtab qolmang, oʻz ustingizda ishlang. Yangi bilimlar va ko’nikmalarga ega bo’lishingiz uchun juda ko’p bepul online kurslar mavjud.

В мире труда произошел сдвиг, теперь найти работу стало еще проще. Если вы мечтали работать в удобное для вас время и контролировать свои доходы, то самое время попробовать себя в качестве фрилансера.
Давайте разберемся, кто такой фрилансер?
Фрилансер – человек, который самостоятельно ищет проекты, договаривается с клиентами и получает оплату за сделанную работу. Фриланс можно рассматривать как первый шаг к собственному бизнесу.
Но стоит учесть, что фриланс, как и офисная работа требует особой дисциплины. Вы должны постоянно напоминать себе, что вы больше не в офисе и строго соблюдать дедлайны полученных заказов.
1. Создайте профиль.
В первую очередь, для привлечения заказчиков вам необходимо создать профиль, где вы сможете рассказать о своих навыках и опыте. Прикрепите к профилю полученные сертификаты и рекомендательные письма от наставников или работодателей.
2. В разделе «О себе» напишите, почему именно вы подходите для этой работы.
Расскажите подробно о ваших выполненных проектах, об опыте, который вы получили, работая в команде или о знаниях, полученных на специализированных курсах. Правильно опишите ваши способности и тогда перед вами откроются новые возможности.
3. Будьте готовы получить свой первый проект.
Попробуйте взяться за маленький проект и обязательно выполните работу в указанные сроки. Так, вы сможете получить хороший отзыв от работодателя, что лучшим образом повлияет на вашу дальнейшую деятельность. В первое время не загружайте себя сразу несколькими проектами. Идите вперед медленными, но уверенными шагами!
4. Поставьте перед собой цель.
Прежде всего, определите чего вы хотите добиться, а затем создайте конкретный план действий. Не бойтесь взять на себя ответственность за выполнение задач, и с каждым днем стремитесь реализовать поставленные цели.
5. Станьте профессионалом своего дела.
Даже если вы отлично знаете тот или иной язык программирования, не останавливайтесь на достигнутом, старайтесь совершенствоваться. Есть множество бесплатных онлайн-курсов, где можно получить новые знания и навыки.
Следуя 5 простым рекомендациям, вы с легкостью сможете окунуться в мир успешных фрилансеров и получить выгодные предложения!