Agar siz o’zingizdan «Pythonni o’rganishim kerakmi?», «Bu til yangi boshlaganlarga mos keladimi?» va «Bu tilni tajribali dasturchining ko’nikmalari toʻplamiga kiritish toʻgʻri boʻlarmikan?», degan savollar o’ylantirsa, unda bu maqola siz uchun!
Mashhurlik.
Hozirda Python dunyodagi ikkinchi eng mashhur dasturiy tilidir. Dunyoda bu tilning dasturchilariga bo’lgan talab yil sayin o’sib bormoqda. Ko’pgina yirik kompaniyalar uzoq vaqt davomida Python dasturchilariga ehtiyoj sezishyapti, chunki bu til ko’pgina murakkab biznes masalalarni yechishning eng maqbul vositasidir.
NASA, Google, Dropbox, Instagram va boshqalar Pythondan foydalanadigan kompaniyalarning ro’yxati, lekin bu hammasi emas.
Oʻrganish osonligi.
Pythonni o’rganish unchalik qiyin emas. Kichik bir kod yozish uchun ikki kun yetarli. Ushbu dasturlash tili bilan ish oqimlarini avtomatlashtirish, veb-saytlarni yaratish, shuningdek, ilovalari va o’yinlar yaratish. Python dasturlash tili ochiq bo’lganligi uchun, boshqa dasturchilar kodlarini qanday yozishganini ko’rishingiz mumkin. Ayniqsa, PyTorch mashinali o’rganish uchun yozilgan alohida freymvorkni aytib oʻtish darkor.
Mashinali oʻrganish va Suniy intelekt.
Tushunilishi oson, yozilishining bejirimligi hamda katta hajmdagi ma’lumotlar bilan ishlash qobiliyati borligi Pythonni dasturlashda koʻp tanlanadigan til qiladi. Python mashinali talimda keng tarqalganining yana bir sababi ushbu tilda yozilgan ko’p sonli freymvorklar va kutubxonalarning mavjudligidir.
Yordam.
Python Internetda juda mashhur bo’lgani sababli unda, sizning dastlabki dasturingizni ishlab chiqishda sizga yordam beradigan, koʻplab manbaalar juda va sifatli hujjatlar mavjud. Yangi dasturchilar ushbu tilni o’zlashtirish va ulardan foydalanish jarayonida o’zlarining savollariga javob olishlari mumkin bo’lgan ko’plab mashhur forumlar mavjud.
Ushbu tilning batafsil tavsifi internetda juda ko’p boʻlganligiga qaramay, yosh dasturchilar uchun katta hajmdagi ma’lumotni hazm qilish qiyin bo’lishi mumkin. Samarali taʼlim tajribali Python dasturchisi tomonidan yozilgan mukammal qilib ishlangan dastur bilan boshlanishi zarur. Bunda sizga CodeClass dasturlash maktabida faoliyat olib boradigan Python kursini o’rgatadigan malakali dasturchilar yordam beradilar. Dastur tajribali o’qituvchilar bilan hamkorlikda tuzilgan va, haqiqiy loyihalar misolida o’zlashtirga malumotlarni tushunish va mustahkamlash uchun amaliy mashg’ulotlar bilan to’ldirilgan.

Если вы задаетесь вопросами: » Нужно ли изучать Python?» , » Подходит ли этот язык для начинающих?» и «Стоит ли добавить этот язык в уже имеющий набор навыков опытного программиста?» то это статья для вас!
Популярность
Сейчас Python является вторым по популярности языком программирования в мире. Спрос на программистов этого языка растёт с каждым годом по всему миру. Многие крупные компании давно испытывают дефицит Python программистов, так как часто этот язык является самым оптимальным инструментом для решения многих сложных бизнес задач.
Вот не полный список компаний, использующих Python в своих разработках: NASA, Google, Dropbox, Instagram и другие.
Лёгкость изучения.
У Python низкий порог входа для обучения. Для написания небольшого кода, достаточно пару дней. С помощью этого языка программирования вы сможете автоматизировать рабочие процессы, создавать сайты, а также настольные приложения и игры. Так как Python является открытом языком , вы сможете посмотреть как написали код другие разработчики. Стоит отметить отдельный фреймворк написанный специально для машинного обучения PyTorch.
Машинное обучение и Искусственный интеллект.
Python является предпочтительным языком программирования для машинного обучения, благодаря легкости и элегантности своего синтаксиса, а также благодаря его невероятной способности обрабатывать большие объёмы данных. Ещё одна причина, по который Python распространён в машинном обучении это наличие огромного количества фреймворков и библиотек написанных на этом языке.
Поддержка.
Так как Python обладает большой популярностью в интернете существует огромное количество ресурсов и качественной документации, которые помогут вам в разработке своих первых приложений. Есть очень много популярных форумов где программисты-новички могут получить ответы на свои вопросы в процессе освоения и применения этого языка.
Не смотря на то, что в интернете существует больше количество ресурсов с подробным описанием этого языка, новичку может быть трудно разобраться в таком количестве информации. Эффективное обучение стоит начать с тщательно подготовленной программы, составленной опытным Python программистом. В этом вам может помочь школа программирования CodeClass, в которой практикующие программисты преподают курс Python. Программа составлена в партнёрстве с опытными педагогами и наполнена практическими заданиями, которые помогут понять и укрепить изученный материал на реальных проектах.